Program rane intervencije u Ustanovi, oblici saradnje sa zdravstvenim sistemom

U srijedu, 15. novembra 2017. godine u 11,30 časova u Resursnom centru „Podgorica“ održan je okrugli sto na temu: „Program Rane intervencije u Resursnom centru za djecu i mlade Podgorica – oblici saradnje sa zdravstvenim sistemom“, s ciljem razmjene informacija o ulozi Resursnog centra u procesu inkluzivnog obrazovanja i inkuluzije uopšte, kao i razmjene informacija o značaju programa Rane intervencije za djecu sa tjelesnim smetnjama i smetnjama vida koji se realizuje u Resursnom centru „Podgorica“.

Okruglom stolu prisustvovali su: predstavnica Centra za djecu sa posebnim potrebama Podgorica, dječji oftalmolozi, predstavnici Instituta za javno zdravlje i direktorica i stručni saradnici Resursnog centra „Podgorica“.

Na okruglom stolu govorili su: direktorica mr Mirjana Popović, tiflolog Jadranka Radulović i somatoped Jasna Popović. Direktorica je ukratko predstavila djelatnost i organizaciju rada u Ustanovi, kao i primjenu programa Rane intervencije zadnjih godina u Ustanovi. Istakla je potrebu za jačanjem saradnje između sektora zdravstva i Resursnog centra „Podgorica“, posebno edukaciju kadra i slobodan protok informacija u datoj oblasti.

Jadranka Radulović, tiflolog kroz konkretne primjere iz prakse sprovođenja programa rane intervencije istakla je značaj ranog reagovanja.

Jasna Popović, somatoped je u svom izlaganju naglasila značaj rane intervencije kako za samo dijete tako i za njegovu porodicu ali i za društvo u cjelini.

Učesnici su imali priliku da učestvuju u diskusiji.

Dr Stanka Mrdak, specijalista pedijatar, šef CDPP-a, naglasila je da Rana intervencija treba da počne od prvog dana rođenja djeteta.

Ovaj okrugli sto je samo prvi u nizu događaja koji će se realizovati od strane Resursnog centra „Podgorica“, s ciljem jačanja međusektorske saradnje.